Rekonstrukce krok za krokem

Stav před rekonstrukcí

Naši klubovnu jsme získali na počátku devadesátých let jako vybydlenou ruinu. Od té doby jsme na ní strávili nespočetně hodin času při všech možných opravách a úpravách, které z ní udělaly místo setkávání, učení, radostí a kulisu pro stovky našich dobrodružství.

Namátkou - vyklízení domu od sutin, opravy oken, stropů, střechy, čištění dvora, rekonstrukce toalet, rekonstrukce podlah, nové vedení elektřiny, sanace základů, desítky nátěrů stěn a stovky chycených myší.

Rozhodnutí to řešit

Přes všechno zmíněné zušlechťování jsme ale čím dál víc tušili, že nás mohou výhledově čekat i hodně velké opravy. Drobné praskliny v domě a stav střechy jsme průběžně kontrolovali a několikrát i spravovali, tak abychom se mohli na klubovně bezpečně scházet.

Mezi lety 2017 a 2018 bylo statikem konstatováno, že bychom měli do 5 let se střechou něco udělat nebo nám do 10 spadne na hlavu.

První návrhy a plány

Do tak velké rekonstrukce se nám z počátku nechtělo, ale čas byl neúprosný, a tak vznikla skupina, která se začala rekonstrukcí zabývat a řešit její různé varianty. Jednou z variant byla jen výměna krovů, druhou krovy a zpevnění věnců po obvodu klubovny, třetí dokonce zhotovení nových stropů, které by pomohlo klubovnu svázat a zabránilo jejímu dalšímu rozpadání se.

Podobně složitá otázka se týkala umístění schodiště, které bylo nutné do plánů zahrnout pro pohodlnější užívání podkroví.

Dokumentace a vizošky

Skupina oslovila ing. Ondřeje Došlíka a spolu s ním a pomocí dalších přátel střediska začali přemýšlet o tom, jak klubovně nejen dát novou střechu, ale i lepší možnosti užívání. Jednalo se o variantách, které by způsobily změnu ve vytápění, vnitřním rozvržení místností, rozšíření sociálního zázemí, vybudování schodiště a změnu funkce půdních prostor.

V tu chvíli jsme už věděli, že nemáme před sebou JEN rekonstrukci střechy, ale že měníme to, jakým způsobem se bude naše klubovna využívat na desetiletí dopředu.

Stavební povolení, dotace

Jak se naše představovala usazovala, začali jsme shánět nutná povolení a prostředky pro realizaci rekonstrukce. První představy mluvily o částce 6 milionů korun. Bohužel s pocovidovým zdražením energií, materiálu ve stavebnictví a práce, jsme se v některých variantách dostali až za její trojnásobek. Vše by tak bylo naprosto mimo naše možnosti, nebýt toho, že se nám podařilo získat grant MŠMT na 12 milionů korun.

Takto o našem projektu mluvil vedoucí střediska v České televizi. Reportáž začíná v čase 11:54.

Začínáme

Jakmile jsme věděli, že finančně je naše rekonstrukce alespoň v nějaké verzi reálná, podařilo se dotáhnout stavební povolení, zajistit firmu na stavbu a mohlo se začít stavět.

Tedy, v prvním kroku bourat. Svépomocí jsme se do toho pustili a zbavili střechu nejen krytiny, ale i desek.

1. února jsem připravenou klubovnu odevzdali stavební firmě Lanex Olomouc s.r.o.

Skautování při bourání

Není možné, aby během rekonstrukce probíhaly skautské schůzky na staveništi, a proto jsme je přesunuli do prostor nedalekého Slovanského gymnázia v Olomouci. Tam nadále probíhá naše činnost a členové tak mohou pozorovat, jak se jim klubovna proměňuje, prakticky při každé schůzce!

Veškerý materiál - včetně vybavení dvou tábořišť - jsme přesídlili do vypůjčeného skladu od firmy White Žralok.

Bourání pokračuje

Na začátku března je klubovna k nepoznání. Zůstalo prakticky jen nosné zdivo. Střechy, stropy, podlahy a další vybavenost je pryč.

Doufáme, že toto je stav “nula” a teď už se budeme jen zvedat.

Další informace o tom, k čemu směřujeme, najdete v projektu.

Nové stropy

Začátek března je ve znamení svazování domu. Lijeme nový strop v celé hlavní části klubovny a probíhá zavěncování bočních částí domu.

Rovněž probíhají drobné úpravy uvnitř klubovny. Jedna z kluboven například dočasně přišla o vstup, jiná o celou svou stěnu.

Dosavadní fundraising

V dubnu také definitivně skončila naše otevřená dárcovská kampaň pod křídly Nadace Jaroslava Foglara - jeden z projektů, jak chceme získat chybějící prostředky. Moc děkujeme všem, kteří nás podpořili.

Kromě dárcovské kampaně jsme uspořádali dva plesy a prodávali občerstvení na největší skautské akci tohoto roku v Olomouci. Dokázali jsme tak vydělat přes sto tisíc korun.

Stále nám však peníze schází a dále hledáme pomoc. Pokud byste nás chtěli podpořit, podívejte se, prosím, SEM, jak na to.

Dál rosteme (nyní)

Od poloviny dubna má jíž klubovna opět vyzděné štíty a je vidět, jak bude její patro vypadat. Z toho čelního okna bude na půdě krásné světlo po celý den a pohled opačným směrem - do zahrad - tak ten doporučujeme už dnes!

Nyní probíhá dokončování bočních částí domu a oprava zádveří. Na střeše budou následovat tesařské práce.